Pierwsza w Nowogardzie Jadłodzielnia tzw. Foodsharing!!!

PIERWSZA W NOWOGARDZIE JADŁODZIELNIA TZW. FOODSHARING!!!  IMG 2190 1  IMG 2195 1Już jest!!! Pierwsza w Nowogardzie Jadłodzielnia tzw. Foodsharing!!!
Powstał w naszej parafii dzięki staraniom Parafialnego Caritas i księdza proboszcza.
Czym jest Jadłodzielnia i o co chodzi wyjaśnione jest w poniższym artykule. Zachęcamy do korzystania i dzielenia się jedzeniem w tejJadłodzielni.
Z góry też dziękujemy tym którzy coś tam zawsze zostawią dla innych.

Foodsharing, czyli dzielenie się żywnością. Jak działa jadłodzielnia?
Jadłodzielnie w Polsce to miejsca, które zapobiegają marnowaniu jedzenia. Typowa jadłodzielnia to miejsce, gdzie zwykle znajduje się lodówka wypełniona produktami spożywczymi. Może z niej skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego.

Strona internetowa Deutsche Welle podaje, że około ⅓ światowej żywności jest wyrzucana i się marnuje. Taka sytuacja odzwierciedla swoisty paradoks. Niektórzy ludzie wyrzucają nadmiar jedzenia, podczas gdy inni cierpią w powodu głodu i muszą walczyć o podstawowe produkty spożywcze. Idea foodsharingu (wyraz ten oznacza po angielsku „dzielenie się jedzeniem”) narodziła się w Niemczech. Jej przedstawiciele, nazywani też „ratownikami żywności”, każdego dnia idą do supermarketów, małych sklepików i piekarni, aby zebrać produkty spożywcze, które nie zostały sprzedane bądź zbliża się ich ostateczny termin przydatności do spożycia. Członkowie spółdzielni zdobyte jedzenie mogą przekazać innym osobom lub umieścić w jednej z lodówek na terenie Berlina – wszystkie są otwarte, a korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.

Co to jest foodsharing?
Foodsharing jest ideą dzielenia się jedzeniem, która w Polsce funkcjonuje od 2016 roku. Jadłodzielnie to miejsca, gdzie gromadzi się produkty pozostałe np. po imprezie lub świętach, a także takie, którym kończy mu się data ważności. Idea foodsharingu niesie ze sobą cenne korzyści – zapobiega marnowaniu się żywności oraz wspiera osoby ubogie, głodne, bezdomne, gdyż z jadłodzielni może skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego. Tego typu miejsca działają całkowicie nieodpłatnie. Jadłodzielnia to najczęściej duża lodówka wypełniona produktami spożywczymi i ustawione w miejscu publicznym. Obok zazwyczaj są ustawione pudła z żywnością niewymagającą schłodzenia. W niektórych jadłodzielniach można zostawić także książki, ubrania, sprzęty domowe (np. małe AGD).

Typy jadłodzielni

  1. Lodówki:

tutaj można zostawić produkty, które powinny być przechowywane w chłodzie. Nie rządzą tym jednak jakieś bardzo ujednolicone zasady. W niektórych lodówkach, na przykład w PUB Kultura w Rzeszowie, wymagane jest jedynie, aby żywność była zdatna do spożycia i szczelnie zapakowana. Z kolei w Jadłodzielni w akademiku Arka we Wrocławiu wymagania są bardziej złożone. Do tamtejszej lodówki, pomijając, ze względów oczywistych produkty przeterminowane, nie można włożyć:

- surowego mięsa;
- ciastek z kremem;
- produktów na bazie surowych jajek;
- otwartych konserw i słoików;

Te produkty są wymienione na ścianie lodówki. Chodzi o to, żeby żadna z osób, korzystających z produktów z Jadłodzielni, nie zatruła się. Do lodówki można włożyć żywność własnej produkcji – mięso w sosie, czy sałatkę. Ważne jednak jest to, żeby żywność ta była opakowana. Musimy też na opakowaniu umieścić „datę produkcji”, czyli - kiedy daną potrawę przygotowaliśmy.

  1. Szafki i stragany:

część Jadłodzielni nie dysponuje lodówkami. Na przykład w Poznaniu, na Rynku Wildeckim, na straganie nr 78, można zostawić żywność – warzywa, owoce, słoiki i konserwy. Restrykcje obejmują jednak wszelkie te produkty, które potrzebują chłodu. Nie można więc zostawić mięsa, wędlin, jogurtów, serów, jajek, a także – tego, co na bazie jajek gotujemy.
Nad Jadłodzielnią przy parafii czuwa w Nowogardzie Caritas parafii Wniebowzięcia NMP.

Dlaczego jadłodzielnie są potrzebne?
Idea foodsharingu z roku na rok staje się coraz popularniejsza, a jadłodzielnie tworzone są w kolejnych miastach. Za wsparciem tej idei przemawia również to, że według informacji, jakie podaje Polska Akcja Humanitarna, co roku głoduje średnio około 800 milionów ludzi. W naszym kraju problem niedożywienia dotyczy blisko 2 milionów ludzi, dlatego też fakt marnowania jedzenia przeraża jeszcze bardziej. Co więcej, dzielenie się jedzeniem w jadłodzielni jest bardzo komfortowe, ponieważ zarówno darczyńcy, jak i osoby korzystające z foodsharingu zachowują pełną anonimowość, nikt też nie weryfikuje ich potrzeb.

Jak działa foodsharing?
Foodsharing działa według dwóch podstawowych zasad:

  1. Jeśli zgłodniałeś, weź sobie coś do jedzenia.
  2. Jeśli masz za dużo jedzenia, podziel się nim.

Polskie jadłodzielnie przechowują żywność na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest lodówka, w której umieszcza się produkty spożywcze wymagające przechowywania w chłodnym miejscu. Zasady składowania żywności różnią się jednak w poszczególnych miastach. W niektórych jadłodzielniach umieszcza się informacje, jakich produktów nie można wkładać do lodówki, głównie ze względów zdrowotnych. Najczęściej to takie jedzenie jak: surowe mięso, żywność na bazie surowych jaj, ciastka z kremem. Foodsharing to również szafki i stragany, czyli miejsca, w których można podzielić się produktami spożywczymi niewymagającymi schładzania.
Jadłodzielnie to sposób na przekazanie jedzenia innym ludziom. Warto korzystać z idei foodsharingu, ponieważ w wielu domach żywność często się po prostu marnuje. Zamiast wyrzucać produkty spożywcze, lepiej podzielić się nimi z potrzebującymi, nie tylko za pośrednictwem jadłodzielni, lecz także korzystając z Banków Żywności, których członkowie przygotują z posiłki dla głodnych osób.

(za https://znamysieodkuchni.pl/foodsharing-czyli-dzielenie-sie-zywnoscia-jak-dziala-jadlodzielnia?fbclid=IwAR1Qo-Z-RquEKPm8JfSuRCLSo8Iy_sLo3K0GbLzLtrV-stCl588NH8Sq-nY)

Kontakt


PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA

pw. Wniebowzięcia NMP
ul. Kościelna 2a,
72-200 NOWOGARD

tel. 91 39 26 370
tel. 506 081 328
caritas.nowogard@gmail.com

Log in or create an account