ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 1 stycznia 2023 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny.
 2. W tym tygodniu patronują nam: w poniedziałek, 2 stycznia – św. Bazyli Wielki i św. Grzegorz z Nazjanzu.
 3. Dzisiejsza uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój.
 4. Wczoraj, 31 grudnia odszedł do Domu Ojca Papież senior Benedykt XVI. Polecajmy go Miłosierdziu Zbawiciela i wstawiennictwu Świętej Bożej Rodzicielki.
 5. W nadchodzącym tygodniu przypada: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwa według tradycyjnego porządku. W I sobotę miesiąca ks. Karol odwiedzi z posługą sakramentalną chorych.
 6. W piątek, 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Zgodnie ze zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara dodając cyfry Roku Pańskiego. Tłumaczymy to również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Jak co roku organizujemy Orszak Trzech Króli, który rozpoczynamy Mszą Św. o godz. 11.00. Po niej ok. godz. 12.00 wyruszamy z radosnym śpiewem kolęd do parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego i kończymy Mszą Św. o godz. 13.00. Serdecznie zapraszamy.
 7. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.
 8. W sobotę, 7 stycznia rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie, tak zwaną kolędę. Kapłani udadzą się do Karska, Olchowa i Wojcieszyna. Od poniedziałku, 9 stycznia rozpoczniemy kolędę w Nowogardzie: ul. Warszawska, 5 Marca, Kowalska i Zamkowa. Szczegółowy porządek podamy w przyszłą niedzielę. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań przede wszystkim z błogosławieństwem Nowonarodzonego Chrystusa.
 9. Jest dostępny nowy numer Biuletynu Parafialnego. Możemy tam znaleźć szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki do Egiptu i Jordanii śladami Mojżesza, dokładny termin zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.
 10. Koniec starego roku i początek nowego to dobry czas na podsumowania. W naszej parafii w roku 2022 sakrament Chrztu Świętego przyjęło 77 osób (44 chłopców i 33 dziewczynki), 18 par zawarło związek małżeński (17 z naszej parafii i 1 z innej parafii), do wieczności odeszło 118 osób, I Komunię Świętą przyjęło 70 dzieci, sakrament Bierzmowania - 65 osób. Komunię świętą przyjęło 41 000 osób. Konwersji dokonały 2 osoby.
 11. Od 1 stycznia nasze siostry będą obsługiwały zakrystię na cmentarzu Będziemy bardzo wdzięczni za pamięć i wsparcie dla nich przy załatwianiu formalności pogrzebowych. Z góry dziękujemy za zrozumienie.
 12. Serdecznie zapraszamy chętnych na zimowy wyjazd narciarski dla dzieci i młodzieży w dniach 12 – 18 lutego do Białego Dunajca i Zakopanego. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Koszt 1700 złotych, w cenie zapewnione jest zakwaterowanie, wyżywienie, opłata za karnety i sprzęt narciarski. Zapisy u Ks. Karola i s. Maksymilii.
 13. W ostatnim tygodniu do wieczności Pan powołał: Andrzeja Chałupniczak lat 69, Jadwigę Buczek lat 86, Ewę Balov lat 62, Łukasza Klusek lat 33, Władysława Węgrzynowicza lat 85. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Kontakt


PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA

pw. Wniebowzięcia NMP
ul. Kościelna 2a,
72-200 NOWOGARD

tel. 91 39 26 370
tel. 506 081 328
caritas.nowogard@gmail.com

Log in or create an account